top of page

ZAUROCZENI SERIALAMI

    7 paneli, 15 projekcji, 2 maratony, 22 prelekcje, strefa dla dzieci, castingi, 2 rodzaje warsztatów, 3 koncerty, spotkanie z gwiazdami, 6 konkursów to program pierwszej edycji festiwalu miłośników seriali.....najwyraźniej jest ich na Śląsku bardzo mało, ponieważ frekwencja na wydarzeniu nie była powalająca.

          26 – 28 sierpnia w Centrum Kongresowym w Katowicach odbył się 1. Międzynarodowy Festiwal Seriali Serialis. Była dobra zabawa, ciekawe spotkania, słaba frekwencja i zła organizacja.
Dyrektorem artystycznym wydarzenia jest Bartosz Węglarczyk, dyrektorem programowym – Wojciech Krzyżaniak, natomiast organizatorem jest Fundacja Promocji Regionów Wyspa Kultury. Na konferencji prasowej i panelu otwierającym pojawił się również prezydent Katowic Marcin Krupa.
          Festiwal był w pełni darmowy oprócz koncertu Julii Pietruchy i koncertu finałowego.
W każdy dzień festiwalu działała strefa gastro, gdzie można było dobrze zjeść. 
          Był kącik dla dzieci, gdzie Studio Filmów Rysunkowych Bielsko Biała pokazywało swoje animacje, a także dzięki animatorom można było dowiedzieć się jak powstaje film rysunkowy. 
          Nie zabrakło również kilku stoisk z gadżetami dla geeków – kubki, koszulki, podkładki, komiksy i nie tylko. Codziennie rano odbywały się warsztaty make-up, a również warsztaty scenariuszowe.

 

26 sierpnia

    Ten dzień był zdominowany przez serial Gra o Tron – od paneli przez projekcje dwóch odcinków do spotkania z aktorami: Hafþórem "Thor" Björnssonem  i Benem Cromptonem. Przed i po spotkaniu można było zdobyć ich autografy. 
    Pojawili się również Panowie tworzący VHS Hell, którzy opowiedzieli nam historię kaset video i kablówki w Polsce, a także Dawida Gryzę, który ukazał niewykorzystane piloty seriali.....dziwnych seriali.
    W strefie chillout można było wygodnie (na leżakach) obejrzeć maraton kultowego serialu Twin Peaks. W tym samym miejscu na zakończenie tego dnia odbył się koncert Wicked Heads. Zespół inspiruje się serialem Twin Peaks przy tworzeniu swoich tekstów. Ze sceny biła charyzma, klimat, a z głośników piękny głos wokalistki – Kasi Miernik.

27 sierpnia 

    Z kolei w tym dniu fani Doktora Who byli w siódmym niebie – prelekcje, konkursy, a nawet replika TARDIS. 
    Gościem tego dnia był znany lektor Tomasz Knapik. Opowiedział o swoich przeżyciach w czasie nagrań na żywo, swojej pracy, kolegach po fachu, a także o tym, że nie pamięta jednego filmu, w którym był lektorem.
    Na prelekcjach opowiadano m.in. o fenomenie Asha z serii Martwe Zło, serialowym świecie Marvela czy o serialach BBC.

    Na festiwalu nie mogło zabraknąć konkursu cosplay, Główną nagrodą był bon upominkowy wartości 300 zł do wykorzystania w sklepie CosCon.
    W strefie chillout można było zrelaksować się przy tornadach z rekinami, czyli przy maratonie Rekinado, które przygotowywało nas do absolutnego hitu tego dnia – projekcji Rekinado 4: Niech Szczęki Będą z Tobą czytanego przez Tomasza Knapika na żywo.
    Natomiast w Restauracji Królestwo w Katowicach odbył się koncert Julii Pietruchy.
 

28 sierpnia

     Najciekawszym wydarzeniem tego dnia było spotkanie z Arturem Barcisiem i Piotrem Polkiem, którzy opowiedzieli nam o polskich gniotach, świetnych scenariuszach, inspiracjach aktorami. 
    Na festiwalu nie mogło zabraknąć maratonu Przyjaciół, a także słynnej kanapy z miejsca spotkań bohaterów.
    Tego dnia mogliśmy się dowiedzieć o crowdfundingu, poznać Brudnego Henryka, a także dowiedzieć się o miejscach zbrodni w serialach kryminalnych.
    Na zakończenie festiwalu odbył się koncert finałowy orkiestry AUKSO w NOSPR. 
 

    Festiwal Seriali Serialis jest ciekawym, nowym, świeżym wydarzeniem. Niestety organizacja festiwalu pozostaje wiele do życzenia: brak wskaźników gdzie udać się na panele, prelekcje (mapa, którą dostało się przy wejściu niewiele pomagała), aplikacja, która miała uaktualniać program festiwalu jest uboga w treść i  niepotrzebna (koncert finałowy nie był w niej uwzględniony). 
    Promocja festiwalu też nie podziałała zbyt dobrze, ponieważ frekwencja na festiwalu nie powalała na kolana mimo że festiwal był darmowy.
    Miejmy nadzieję, że przyszła edycja będzie obfitowała w więcej różnorodnych projekcji, większej ilości gości i większej liczby odbiorców.

Zdj.: Wiktoria Grychtoł, tekst: Dawid Skórzybut

bottom of page